Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Hasta ziyaretleri (Maske – galoş takılmalı mıdır?) 
Hastanelerde, kalabalık ortamlarda havada mikroorganizmalar bulunur. Bu nedenle hastanede bulunduğunuz süre içinde başka hastalar ile temasta olduğunuz süre içinde maske takmakta yarar vardır. Ama evinizde maske takmaya gerek yoktur, kapalı ve kalabalık ortamlarda gerekebilir. Enfeksiyonu önlemenin en önemli yolu sık el yıkamaktır. Galoş genellikle hematoloji-onkoloji servis girişlerini sınırlamak için kullanılmaktadır.

Nötrofillerin düşük olduğu dönemlerde (1000/mm3’ün altı) dışarıdan gelebilecek bulaşıcı hastalıklara yatkınlık artar. Nötrofiller 500/mm3’ ün altında ise vücut direnci çok düşüktür. Bu dönemde hastanede veya evde dışarıdan gelebilecek mikrobu azaltmak amacıyla ziyaretçi kabul etmemek, kalabalık ortamlardan kaçınmak uygun olur. Bulaşıcı hastalığı olan veya olma ihtimali olanların, 3-6 hafta içinde canlı suçiçeği aşısı, çocuk felci aşısı olanların ve suçiçeği lezyonları bulunanların hastayı ziyaret etmesine engel olunmalıdır.

Detaylı bilgi için tıklayınız => Hematoloji Hastaları ve Hasta Yakınları İçin Genel Bilgiler

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÖNEMLİ UYARI 

 Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Mutlaka bir uzmana danışmanız tavsiye edilmektedir.