Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Kemoterapi (KT) alan hasta nasıl beslenmelidir? 
Besinlerden de mikrop kapılabileceğinden pişmemiş gıdalarda çok dikkatli olunmalı, mümkünse dışarıdan yemek yenmemelidir. Soyulan meyve ve sebzeler çiğ olarak tüketilebilir. Yeşillikler KT alan hastalarda önerilmez. Çilek gibi soyulmadan yenilen meyvelerden uzak durulmalıdır. Özellikle mukozit oluştuğunda beslenmede çok zorlanılır. Yumuşak gıdalar alınmalı ve proteinden zengin beslenmeye dikkat edilmelidir. Mantar enfeksiyonu riski nedeniyle yemeklerin üzerine çiğ baharat eklenmemelidir. Mayonez, kremalı yiyecekler ve çerezler yenmemelidir.

Yiyecek hazırlayan kişiler hazırlamadan önce ve sonra ellerini yıkamalıdır. Tüm mutfak aletleri ve yemek hazırlarken kullanılan yüzeyler temiz tutulmalıdır. Pişirilmemiş kümes hayvanları, kırmızı et, balık ve diğer deniz ürünleri diğer yiyeceklerden ayrı tutulmalı bu yiyecekler için kullanılan kesme tahtası ve bıçak ayrı olmalıdır. Pişirilmiş gıdalar iki saat içinde buzdolabına konmalı, 2 saatten fazla dış ortamda beklemiş gıdalar atılmalıdır. Buzdolabından çıkarılan çorba, sos ve diğer sulu yiyecekler kaynatıldıktan sonra tüketilmelidir.

Kabuğu soyulacak meyve ve sebzeler de önce iyice yıkanmalıdır (kabuk soyulurken içteki meyve kirlenebilir).  Marketlerden alınmış kutulanmış gıdaların kutularını açmadan önce su ve sabunla yıkanmalıdır.

Dondurulmuş hayvansal gıdalar buzdolabında veya mikrodalga fırında eritilmelidir. Çözme işlemi asla oda sıcaklığında yapılmaz.

Özellikle lökositlerin düşük olduğu dönemde alınan gıdalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle çiğ gıdalar (marul, roka, maydanoz gibi) yıkanmış olsa bile lökositlerin çok düşük olduğu dönemde kesinlikle alınmamalıdır. Lökositlerin hafif düşük olduğu dönemde (1000/mm3’ üzerinde) çok isteniyor ise bu gıdalar 1 ölçek sirke veya limon suyu 9 ölçek su içinde ½ saat bekletildikten sonra yenilebilir. Çeşme veya her hangi bir kaynaktan alınan suyu içmek yerine pet şişe içinde satılan su veya kaynamaya başladıktan sonra en az 1 dakika kaynatılmış suyun içilmesi gerekmektedir. Pastörize edilmemiş sütten yapılan peynir, yoğurt (süt kaynamış olsa dahi yoğurt olabilmesi için bakteri gerekmektedir) yenilmemelidir. Pişmemiş veya az pişmiş yumurta içeren gıdalardan, kabuklu deniz ürünlerinden kesinlikle kaçınılmalıdır. Bilinmeyen yerde pişirilip paketlenmiş gıdalar da alınmamalıdır. Dondurulmuş ürünler iyi pişirildikten sonra yenebilir.

Restoranda yemenin bir sakıncası yoktur ancak yukarıdaki önerilere dikkat etmek gerekir.

Kullanılan malzemeler (tabak, çatal, kaşık, bardak) mutlaka iyice temizlenmiş olmalıdır. Bulaşık makinelerinde yıkanmış malzemeler bu iş için uygun olup bu şartlar yoksa, yıkandıktan sonra kaynatılması önerilir.

Evde hazırlanan ilaçlardan veya bitkisel ürünlerden alınmamalıdır (örneğin geleneksel Çin ilaçları). Bunlar uygun şartlarda hazırlanmamış olabileceği gibi alınan ilaçlarla da etkileşebilir.

Kullanılan ilaçlarla etkileşime girmeyecekse az miktarda (günde bir kadeh şarap gibi) alkol alınmasının sakıncası yoktur.

Sigara ve diğer tütün mamullerinden kesinlikle kullanılmamalıdır, enfeksiyon riskini arttırabilir.

Tablo  Lökositler çok düşük olduğu dönemde gıdalar konusunda dikkat edilmesi gerekenler

Yiyecek Grubu

Yenebilecekler

Yenemeyecekler

Ekmekler, tahıllar

Ekmek, patlamış mısır, pilav, makarna, evde pişirilmiş veya steril paketlenmiş kek, pasta kurabiyeler ve tüm tahıllar.

Pişmemiş tahıl ürünleri pastanede ve açıkta satılan pasta ve tatlılar.

Süt ve süt ürünleri

Marketlerden alınmış pastörize edilerek paketlenmiş süt ve süt ürünleri, yoğurtlar; evde pişirilen veya marketlerden paketlenmiş alınan pudingler, dondurulmuş yoğurt, dondurma; pastörize süt ile yapılıp steril şartlarda satılan peynirler.

Pastörize olmayan süt ve bunlardan yapılan (genellikle ev yapımı) dondurma, yoğurt ve diğer yiyecekler.
İyi pişirilmeden ve pastörize süt kullanılmadan yapılan tüm peynirler.

Et ve et ürünleri

İyi pişmiş et, tavuk, hindi, balık.
İyi pişirilmiş kabuklu deniz canlıları, diğer deniz ürünleri veya yumurtaları.

Salam, sosis, sucuk, pastırma gibi soğuk yenen etler.
Tütsülenmiş veya salamura etler ve balık çeşitleri.

Meyveler ve sebzeler

İyice yıkanıp kabuğu soyulmuş (portakal elma, narenciye, muz, kavun, karpuz) meyveler. Pişirilmiş ve kutulanmış meyveler ve sebzeler; kompostolar, konserveler.

İyi yıkanmayan, soyulmayan veya pişirilmeyen her çeşit çiğ meyve ve sebze. Pişmemiş çilek, böğürtlen, ahududu, üzüm. Mayonez içerikli salatalar, dışarıdan alınan her çeşit salata; turşu.

İçecekler

Pastörize meyve ve sebze suları; şişelenmiş, kutulanmış katkı maddesi içeren içecekler; pastörize soya sütü; şişelenmiş su, demlenmiş çay, iyi pişmiş Türk kahvesi, Nescafe

Pastörize edilmemiş içkiler ve meyve suları; pastörize edilmemiş bira; kaynak suları.
Poşet çaylar ve açıkta bulunan diğer çaylar.

Kuru yemişler

Fabrikada paketlenmiş fındık, kuruyemiş ve kuru üzüm; pişirilmiş gıdaların içindeki fındık, fıstık, ticari fındık ezmesi.

Açıkta satılan her türlü kuruyemiş; kavrulmamış fındık, fıstık, vs.

Çeşniler/Diğerleri

Tuz, şeker, jöleler, reçeller,  yemekten önce eklenen paketlenmiş kara biber, otlar ve baharatlar

Çiğ bal; yemeğe piştikten sonra eklenen baharatlar

Paketlenmiş gıdalar, elde jelatine sarılmış gıdalar olmayıp uygun koşullarda fabrikasyon şartlarında paketlenmiş olup bir kez açıldıktan sonra kapatılamayan gıdalardır. Paketlenmiş olan ürünler bir kez açıldıktan sonra kapatılıp tekrar kullanılmamalıdır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÖNEMLİ UYARI 

 Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Mutlaka bir uzmana danışmanız tavsiye edilmektedir.