Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Trombositopeni nedir? 
Trombosit sayısı normalde 150.000-450.000/mm3 aralığındadır; 150.000/mm3’ün altında olursa  trombositopeniden bahsedilir. Bu sayı 20.000/mm3’ün altında  olduğunda kanama riski fazladır. Kemoterapi sonrası 4-10 günde trombositopeni gelişebilir; bu dönemde kanamadan korunmak için trombosit süspansiyonu transfüzyonu gerekebilir. Tedavide kısa süre içinde kemik iliğinin düzelmesi beklenmiyorsa ve kanama riski yüksekse, trombositopeniye  ateş ve enfeksiyon eşlik ediyorsa ya da hasta kanıyorsa sık sık trombosit süspansiyonu verilmesi gerekir. Trombosit süspansiyonu  ya tek üniteler şeklinde kan bankalarından alınır ya da aferez denilen teknikle özel makine ve sistemler kullanılarak bir vericiden elde edilir. Trombosit süspansiyonları buzdolabında değil mutlaka normal oda sıcaklığında muhafaza edilmeli ve verilinceye kadar aralıklı olarak sallanmalıdır. Trombosit sayısı düşük olduğunda kas içi enjeksiyonlardan, atardamar ve kas içi uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Trombosit sayısı düşük olduğunda diş fırçalama, tırnak törpüleme ya da kesme, turnike uygulamaları, lavman, fitil kullanımı, hızlı sümkürme, ıkınma gibi kanamayı başlatabilecek eylemlerden kaçınmalıdır. Ayrıca aspirin, ibuprofen, heparin, kumadin gibi kanamaya neden olabilecek ilaçların kullanımından da kaçınmalıdır. Her kan ürünü gibi trombosit uygulamaları sırasında allerji, ateş, döküntü olabilir. Yakın takip edilmeli ve trombosit sonrasında kan sayımı tekrarlanarak yükselmenin oranı tespit edilmelidir.

Detaylı bilgi için tıklayınız => Hematoloji Hastaları ve Hasta Yakınları İçin Genel Bilgiler

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÖNEMLİ UYARI 

 Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Mutlaka bir uzmana danışmanız tavsiye edilmektedir.