Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Ambliyopia, halk arasında göz tembelliği olarak da bilinen genellikle gözde hiçbir yapısal anormallik bulunmayan kalıcı bir görme keskinliği defektidir. Çoğu olguda retina ile beyin arasındaki görsel yolda bir bozukluk vardır. Ambliyopia terimi bazen, tütün-alkol ambliyopia’da olduğu gibi, görsel keskinlikte azalma yapan toksik veya beslenme ile ilgili nedenlere bağlanmaktadır.

Bebeklik ya da çocuklukta normal görmenin gelişmesi için her iki retinada berrak, karşılık gelen görsel imajların oluşması ve böylece uygun sinir uyaranlarının gözlerden beyne geçmesi önemlidir. Eğer hiçbir görüntü alınmaz ise normal görme gelişemez. Eğer her iki gözden gelen görüntüler belirgin şekilde farklı ise, gözlerden biri çift görme olması için baskılanacaktır.

ÇOCUKLARDA AMBLİYOPİA HASTALIĞI NEDENLERİ

Ambliyopianın küçük çocuklardaki en sık nedeni şaşılıktır (bir gözün diğerine göre kaymış olması) durumudur. Normal retina görüntüleri oluşturulamaması konjenital (doğumdan beri mevcut) katarakt ve bir gözün normal olduğu ve diğerinde düzeltilmemiş büyük düzeyde astigmatizma olduğu ciddi veya eşit olmayan odaklama hatalarına bağlı olabilir. Toksik ve beslenmeye bağlı ambliyopia retina ve/veya optik sinir hasarının sonucu olarak ortaya çıkabilir.

ÇOCUKLARDA AMBLİYOPİA (GÖZ TEMBELLİĞİ) BELİRTİLERİ

Çocuklarda ambliyopiayı fark etmek aile için kolay değildir. Çocuk gözünün birinde diğerine göre zayıflık olduğunu anlayamaz. Bununla birlikte çocuğun ailesi de çocuğun gözünde şaşılığa benzer bir bozukluk yok ise ambliyopiayı fark edemez, bu nedenle çocukların çocukluk dönemindeki göz muayeneleri oldukça önemlidir.

ÇOCUKLARDA AMBLİYOPİA (GÖZ TEMBELLİĞİ) TEŞHİSİ

Ambliyopia, göz doktorunun muayenesi sırasında her iki gözün test edilmesi ve her iki gözdeki görme farkının ayırt edilmesi ile teşhis edilir. Küçük çocuklarda görmeyi değerlendirmek zor olacağı için, doktor çocuğun bir gözü kapalı durumdayken diğer gözü ile nesneleri nasıl izlediğini bakarak çocuğun göz problemini inceler. Göz doktoru çocuğun bir gözü kapalıyken nesnelere verdiği tepkileri ölçmek için faklı testler de yapar.

AMBLİYOPİA TEDAVİSİ VE HASTALIĞIN SEYRİ NASIL OLUR?

Şaşılığa bağlı ambliyopianın olağan tedavisi yama yapmaktır (kayan gözü doğru iş görmek üzere zorlamak için iyi gözün örtülmesi) yöntemidir. Kayan gözü doğru pozisyona yerleştirmek için ameliyat yapılması gerekebilir. Ciddi odaklama hatalarını düzeltmek için gözlük tedavisi uygulanabilir. Kataraktlar cerrahi olarak çıkartılabilir. Sekiz yaşından sonraki çocuklarda ambliyopia hastalığı düzeltilemez.

 

Kaynak: www.saglikocagim.net

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÖNEMLİ UYARI 

 Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Mutlaka bir uzmana danışmanız tavsiye edilmektedir.