Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Bademcik taşları (tonsil magmaları), KBB muayenesinde veya tonsillektomi ameliyatı sırasında rastlanabilen klinik bir durumdur. Bademcik taşları beyaz veya sarı renkli, farklı boyutlarda, tek ya da birden fazla sayıda, tek taraflı veya çift taraflı olabilirler.

BADEMCİK TAŞI NEDEN OLUR?

Bademcik taşları tonsil kriptlerinde yemek artığı ve buradaki ölü hücrelerin artıklarının birikmesiyle oluşur. Özellikle bademciklerinin çukur kenarları keskin ve derin olan kişilerde bu çukurların içine yemek artıkları daha kolay girdiğinden, bademcik taşı oluşumu bu kişilerde daha sık görülür.

Bademcik taşı (tonsil magma) oluşumunu kolaylaştıran faktörler: 

Yemek artığı ve ölü hücrelerin birikimi

Geniz akıntısı

Bademcik enfeksiyonu

Ağzı açık uyumak, bunlar gibi durumlara bağlı bademcik taşı gelişebilir.

BADEMCİK TAŞI BELİRTİLERİ

Bademcik taşları çoğunlukla belirti göstermeseler de nedeni bilinmeyen klasik ağız kokusu, gıcık öksürüğü, boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, boğaz ağrısı, nadiren kulak ağrısı, boğazda batma ve takılma hissi, boğazda yabancı cisim hissi gibi belirtiler gösterir.

BADEMCİK TAŞI TEŞHİSİ

Bademcik taşı belirtileri olan kişinin öncelikle bir KBB uzmanına başvurması gerekir. Küçük boyutlarda görülen tonsil magmaları rutin KBB muayenesinde tonsil kriptlerinin içerisinde veya tonsillektomi işlemi sırasında görülebilmektedir. Fakat gizlenmiş tonsil magmalarının direkt bakıda görülemeyebileceği akılda tutularak ayrıntılı bir tonsilla palatina muayenesinin de yapılması gerekebilir.

Boğaz ağrısı, boğazda batma ve takılma hissi, gıcık öksürüğü, yutma güçlüğü, ağız kokusu, kulak ağrısı gibi yakınmalar birçok faktöre bağlı olabilir, bu nedenle bu tür durumların altta yatan nedenin iyi araştırılması önemlidir. Ayrıcı tanıda Eagle sendromu, tonsil hipertrofisi (bademcik büyümesi), akut ve kronik bademcik iltihabı, peritonsiller apse, yabancı cisimler, ektopik kemik veya kıkırdaklar, lenf düğümleri ve granülamatöz lezyonlar göz önünde bulundurulmalıdır.

BADEMCİK TAŞI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Bademcik taşlarının kesin ve kalıcı tedavisi bademcik ameliyatıdır (tonsillektomi). Bunun dışında bademcik taşlarına yönelik küretaj işlemi (lokal anestezi ile taşın yerinden çıkarılması işlemi) yapılabilir. Fakat bu işlem kalıcı tedavi sağlamaz, çünkü taşlar tekrar oluşabilir.

Son yıllarda bademcik taşı için uygulanan bir diğer işlem ise bademcik kenarındaki çukurun düzleştirilmesi işlemi olan ve ”kriptolizis” denilen bu yöntemde genellikle karbondioksit lazer kullanılır ve taşın kenarlarındaki bademcik dokusu eritilir ve derin olan bu çukur yüzeysel bir çukur haline getirilir, ancak bu yöntem de kesin çare olmayabilir. Kronik ve tekrarlayan tonsil magmaları (bademcik taşları) varlığında tonsillektomiye gerek duyulabilir.

BADEMCİK TAŞI OLUŞUMU ÖNLENEBİLİR Mİ?

Bademcik taşlarının oluşmasını önlemek için bazı öneriler fayda sağlayabilir. Örneğin gıdaları iyi çiğnemek, bol sıvı tüketmek, doktorun önerdiği bazı gargaraları kullanmak, ağız bakımına ve temizliğine özen göstermek, süt ürünlerini çok fazla tüketmemek gibi önerilerden bazı hastaların yarar gördüğü konusunda bilgiler vardır. Burun tıkanıklığı nedeniyle ağzını açarak uyuyanlarda bademcik taşı oluşma riski vardır, bu nedenle burun tıkanıklığı nedeninin bulunması ve tedavi edilmesi önemlidir. Yine geniz akıntısı da bu duruma sebep olabildiğinden geniz akıntısının da nedeni araştırılmalı ve tedavisi yapılmalıdır.

 

Kaynak: www.saglikocagim.net

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÖNEMLİ UYARI 

 Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Mutlaka bir uzmana danışmanız tavsiye edilmektedir.