Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Nadir görülen doğumsal (konjenital) göz bozukluğudur. Mikroftalmide göz normalden küçük olup, tutulum tek ya da iki taraflıdır. Genellikle üç şekilde ortaya çıkar. Bunlar; pür mikroftalmi, kolobomatöz mikroftalmi ve oküler ve/veya sistemik anomamalilerin eşlik ettiği komplike mikroftalmididir.

MİKROFTALMİ NEDEN OLUR?

Yenidoğanlarda milroftalmi bazen fetal alkol sendromu veya gebelik sırasında annenin geçirdiği enfeksiyonlar; özellikle herpes simpleks (genital uçuk) enfeksiyonu, kızamıkçık (rubella) enfeksiyonu ve sitomegalovirüs (CMV) ile ilişkilidir, ancak bu ilişki kanıtlanmamıştır. Mikroftalminin genetik nedenleri arasında kromozom anomalileleri (otozomal dominat veya otozomal resesif, ayrıca X’e bağlı bozukluklar gibi), Triploidi sendromu, 13q duplikasyon sendromu ve Wolf-Hirschhorn sendromu veya mono genetik Mendel bozuklukları bulunur. Mikroftalmi ile birlikte bulunabilen daha birçok sistemik sendromun olduğu da bilinmektedir. Diğer nedenler arasında ise annenin gebelik döneminde maruz kaldığı bazı ilaçlar (Talidomid, Hidantin gibi), alkol kullanımı, X-ray maruziyeti ve A vitamini eksikliği gibi durumlar da sayılabilir. Fakat bazı mikroftalmi olgularında neden bulunamayabilir.

MİKROFTALMİ BELİRTİLERİ

Bu durumdan etkilenmiş çocuklar, bir veya her iki tarafta da anormal küçük göz ile doğarlar.  Bu anormallik körlüğe neden olabilir. Mikroftalmi sorunu olan hastalarda katarakt, açı kapanması glokom dahil olmak üzere diğer göz bozuklukları da duruma eşlik edebilir, bu birliktelikler görme keskinliğini önemli ölçüde azaltır.

 

Kaynak: www.saglikocagim.net

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÖNEMLİ UYARI 

 Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Mutlaka bir uzmana danışmanız tavsiye edilmektedir.