Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Gözyaşı kanalının tıkanması, çocuğun göz yaşının aşağıya doğru aktığı kanalın tıkanması ya da daralmasıdır. Birçok bebek bu durumda doğar. Vakaların % 95’e varan bir bölümünde, kanaldaki tıkanma yaşamın ilk yılında kendiliğinden kaybolur. Ayrıca çocuklarda Konjonktivit gibi bir göz enfeksiyonu da gözyaşı kanallarının tıkanmasına yol açabilir.

ÇOCUKLARDA GÖZYAŞI KANAL TIKANIKLIĞI BELİRTİLERİ

Gözyaşı kanalı tıkalı olarak doğan bir bebeğin, 3-12 haftalar arasından itibaren gözyaşları ve biraz da mukus dışarı akacaktır. Bu mukuslu akıntı çocuğun gözlerinde kızarmaya ve enfeksiyona neden olabilir. Gözyaşı kanalı enfeksiyon nedeni ile tıkalı olan bir çocukta gözlerde kızarma, yanma ve şişme, sık sık gözyaşlarında dışarı akma ve gözden mukus ya da cerahatli bir akıntı olur.

BEBEKLERDE GÖZYAŞI KANALININ AÇILMASI

Bebeğinizin gözyaşı kanalı tıkalı ise alt göz kapağının iç tarafına, burun köküne yakın olarak günde birkaç kez masaj yaparak kanalı açabilirsiniz. Tıkalı kanalı açmak için kibarca dairesel hareketler yapmalısınız. Akıntı olduğunda yumuşak bir bez ya da pamuk ile temizleyiniz.

ÇOCUKLARDA GÖZYAŞI KANAL TIKANIKLIĞI TEDAVİSİ

Çocukta bakteriyel bir enfeksiyon nedeni ile gözyaşı kanalında tıkanma ortaya çıkar ise doktor bakterileri öldürmek için antibiyotik tedavisi verir. Çocuğun gözyaşı kanalları tıkalı ise, ancak enfeksiyon yok ise evde parmaklarınızın ucu ile kanalın üzerine (gözlerin alt iç köşesinde, burun köküne yakın) masaj yaparak ya da içeriğini boşaltmak için nemli ve ılık bir havlu koyarak sorunu tedavi edebilirsiniz.

Çocukta belirtiler kaybolana dek, her altını değiştirmeden önce gözyaşı kanalı üzerine masaj yapın. Bebeğin yüzüne elinizi sürmeden önce ellerinizi yıkamayı unutmayın. Bu tedaviler işe yaramaz ise çocuğun gözyaşı kanallarının cerrahi yoldan açılması gerekebilir. Ameliyattan önce çocuğa genel anestezi verilir ve cerrah gözyaşı kanalına küçük bir çubuk sokarak gözyaşı kanalının içini boşaltır.

 

Kaynak: www.saglikocagim.net

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Ambliyopia, halk arasında göz tembelliği olarak da bilinen genellikle gözde hiçbir yapısal anormallik bulunmayan kalıcı bir görme keskinliği defektidir. Çoğu olguda retina ile beyin arasındaki görsel yolda bir bozukluk vardır. Ambliyopia terimi bazen, tütün-alkol ambliyopia’da olduğu gibi, görsel keskinlikte azalma yapan toksik veya beslenme ile ilgili nedenlere bağlanmaktadır.

Bebeklik ya da çocuklukta normal görmenin gelişmesi için her iki retinada berrak, karşılık gelen görsel imajların oluşması ve böylece uygun sinir uyaranlarının gözlerden beyne geçmesi önemlidir. Eğer hiçbir görüntü alınmaz ise normal görme gelişemez. Eğer her iki gözden gelen görüntüler belirgin şekilde farklı ise, gözlerden biri çift görme olması için baskılanacaktır.

ÇOCUKLARDA AMBLİYOPİA HASTALIĞI NEDENLERİ

Ambliyopianın küçük çocuklardaki en sık nedeni şaşılıktır (bir gözün diğerine göre kaymış olması) durumudur. Normal retina görüntüleri oluşturulamaması konjenital (doğumdan beri mevcut) katarakt ve bir gözün normal olduğu ve diğerinde düzeltilmemiş büyük düzeyde astigmatizma olduğu ciddi veya eşit olmayan odaklama hatalarına bağlı olabilir. Toksik ve beslenmeye bağlı ambliyopia retina ve/veya optik sinir hasarının sonucu olarak ortaya çıkabilir.

ÇOCUKLARDA AMBLİYOPİA (GÖZ TEMBELLİĞİ) BELİRTİLERİ

Çocuklarda ambliyopiayı fark etmek aile için kolay değildir. Çocuk gözünün birinde diğerine göre zayıflık olduğunu anlayamaz. Bununla birlikte çocuğun ailesi de çocuğun gözünde şaşılığa benzer bir bozukluk yok ise ambliyopiayı fark edemez, bu nedenle çocukların çocukluk dönemindeki göz muayeneleri oldukça önemlidir.

ÇOCUKLARDA AMBLİYOPİA (GÖZ TEMBELLİĞİ) TEŞHİSİ

Ambliyopia, göz doktorunun muayenesi sırasında her iki gözün test edilmesi ve her iki gözdeki görme farkının ayırt edilmesi ile teşhis edilir. Küçük çocuklarda görmeyi değerlendirmek zor olacağı için, doktor çocuğun bir gözü kapalı durumdayken diğer gözü ile nesneleri nasıl izlediğini bakarak çocuğun göz problemini inceler. Göz doktoru çocuğun bir gözü kapalıyken nesnelere verdiği tepkileri ölçmek için faklı testler de yapar.

AMBLİYOPİA TEDAVİSİ VE HASTALIĞIN SEYRİ NASIL OLUR?

Şaşılığa bağlı ambliyopianın olağan tedavisi yama yapmaktır (kayan gözü doğru iş görmek üzere zorlamak için iyi gözün örtülmesi) yöntemidir. Kayan gözü doğru pozisyona yerleştirmek için ameliyat yapılması gerekebilir. Ciddi odaklama hatalarını düzeltmek için gözlük tedavisi uygulanabilir. Kataraktlar cerrahi olarak çıkartılabilir. Sekiz yaşından sonraki çocuklarda ambliyopia hastalığı düzeltilemez.

 

Kaynak: www.saglikocagim.net

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Göz tiki, göz kapaklarında istemsiz bir şekilde belli aralıklarla yapılan göz kapak hareketleri olarak tanımlanır.

Tikler (istemsiz hareketler) sıklıkla göz kapaklarını, bazen de gözün kendisini etkileyebilir. Göz kapaklarındaki tikler en hafif hali olan göz seğirmelerinden, günlük hayatı etkileyen göz kapağı kasılmalarına kadar farklı yoğunlukta görülebilir.

GÖZ TİKİNİN NEDENLERİ

Aşırı stres, kahve ve alkol tüketimine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda ise göz kuruluğu, alerjisi veya enfeksiyonlarına bağlı olarak görülebilir. Bu tür seğirmeler genellikle geçici olup, uzun süren durumlar dışında tedavi gerektirmez. Tedavi gerektiren seğirmeler için, sıcak kompres, botoks enjeksiyonu veya bazı diğer ilaç tedavileri kullanılabilir.

DAHA ÇOK ÇOCUKLARDA GÖRÜLÜR

Göz kırpmaları, daha çok çocukluk yaşlarında görülmekte ve genellikle geçici nitelikte olmaktadırlar. Çocuklarında aşırı göz kırpma problemi tespit eden ebeveynlerin bu durumu bir göz doktoruna danışmalarında fayda vardır; çünkü gözlerdeki alerji, enfeksiyon veya kuruluk gibi bazı problemler bu duruma neden olabilmektedirler.

Belirli bir nedene bağlı olmayan, simetrik ve aralıklı olarak istemli kontrol edilebilen göz kırpma refleksleri genellikle masum göz tikleridirler. Bu tür tikler genellikle 6 ay içerisinde kaybolurlar. Bu süre zarfında kaybolmayan bazı göz kırpma tikleri ise daha ciddi tik hastalıklarının belirtisi olabilir.

 

Kaynak: www.ensonhaber.com

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Entropion, göz kapaklarının uçlarının içe döndüğü (göze doğru döndüğü) ve kirpiklerin kornea ve konjonktivaya sürtündüğü göz kapaklarının bir kusurudur.

ENTROPİON NEDEN OLUR?

Entropion, özellikle fazla kilolu beklerde doğumsal olabilir. Ayrıca alt göz kapağı tabakasının içe dönmesine olanak sağlayan alt göz çevresi kaslarının güçsüzlüğüne bağlı olarak yaşlı insanlarda sık görülür. Üst ya da alt göz kapağı entropionu trahomda olduğu gibi nedbe dokusuna bağlı olarak da oluşabilir.

Entropion nedenlerini sıralayacak olursak; 

Doğumsal (konjenital)

Yaşlılığa bağlı kasların güçsüzlüğü

Trahom

Kronik blefarokonjonktivit

Meimbomit

Herpes zoster

Vernal konjonktivit

Rosacea

Eritema multiforme

İlaç toksisitesi

Benign muköz membran pemfigoid

Alkali ve asit yanıkları

Termal yanıklar

Radyasyon hasarı

Mekanik yaralanmalar

Pitozis cerrahisi

Uygun olmayan protez gözler

Rekonstrüksiyon cerrahisi, bunlar gibi nedenler etropion’a sebebiyet verebilir.

ENTROPİON BELİRTİLERİ VE KOMPLİKASYONLARI

Bebeklerde entropion gözü rahatsız etmez ve genellikle birkaç ay içinde ortadan kaybolur. İlerleyen yaşlarda oluşan entropion ise irritasyona, konjonktivite, kornea hasarına veya görme ile ilgili problemlere yol açabilir. Entropion genellikle alt göz kapağında oluşur.

Entropion nedeniyle gözde hissedilebilen rahatsızlar: 

Gözünüzde yabancı cisim hissi

Göz kızarması

Gözde tahriş ve ağrı

Işık ve rüzgara karşı hassasiyet

Göz sulanması

Gözde akıntı ve göz kapağında kabuklanma

Enfeksiyon ve çapaklanma

Görme problemleri

ENTROPİON TEDAVİSİ

Yapay göz yaşı, yumuşatıcı merhem ve kontakt lens entropion belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Durumu düzeltmek için uygulanan cerrahi tedavi gelişebilecek komplikasyonları önleyebilir. Bu durumun cerrahi tamiri oluşabilecek göz hasarlarını önlemek için çok önemlidir. Eğer bu duruma neden olan ve alta yatan bir hastalık ya da durum var ise bunların iyi araştırılması ve altta yatan hastalığa yönelik tedaviler de gerekebilir.

 

Kaynak: www.saglikocagim.net

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Nadir görülen doğumsal (konjenital) göz bozukluğudur. Mikroftalmide göz normalden küçük olup, tutulum tek ya da iki taraflıdır. Genellikle üç şekilde ortaya çıkar. Bunlar; pür mikroftalmi, kolobomatöz mikroftalmi ve oküler ve/veya sistemik anomamalilerin eşlik ettiği komplike mikroftalmididir.

MİKROFTALMİ NEDEN OLUR?

Yenidoğanlarda milroftalmi bazen fetal alkol sendromu veya gebelik sırasında annenin geçirdiği enfeksiyonlar; özellikle herpes simpleks (genital uçuk) enfeksiyonu, kızamıkçık (rubella) enfeksiyonu ve sitomegalovirüs (CMV) ile ilişkilidir, ancak bu ilişki kanıtlanmamıştır. Mikroftalminin genetik nedenleri arasında kromozom anomalileleri (otozomal dominat veya otozomal resesif, ayrıca X’e bağlı bozukluklar gibi), Triploidi sendromu, 13q duplikasyon sendromu ve Wolf-Hirschhorn sendromu veya mono genetik Mendel bozuklukları bulunur. Mikroftalmi ile birlikte bulunabilen daha birçok sistemik sendromun olduğu da bilinmektedir. Diğer nedenler arasında ise annenin gebelik döneminde maruz kaldığı bazı ilaçlar (Talidomid, Hidantin gibi), alkol kullanımı, X-ray maruziyeti ve A vitamini eksikliği gibi durumlar da sayılabilir. Fakat bazı mikroftalmi olgularında neden bulunamayabilir.

MİKROFTALMİ BELİRTİLERİ

Bu durumdan etkilenmiş çocuklar, bir veya her iki tarafta da anormal küçük göz ile doğarlar.  Bu anormallik körlüğe neden olabilir. Mikroftalmi sorunu olan hastalarda katarakt, açı kapanması glokom dahil olmak üzere diğer göz bozuklukları da duruma eşlik edebilir, bu birliktelikler görme keskinliğini önemli ölçüde azaltır.

 

Kaynak: www.saglikocagim.net

ÖNEMLİ UYARI 

 Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Mutlaka bir uzmana danışmanız tavsiye edilmektedir.