Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Akciğer mantarı (Pulmoner Aspergilloma), çoğunlukla iyileşmiş tüberküloz (verem) enfeksiyonu boşluklarına yerleşen bir hastalıktır. Akciğer mantarları (Aspergilloma) genellikle tüberküloz enfeksiyonu gibi enfeksiyonel bir hastalık geçirme sonrası fırsatçı bir hastalıktır.

Aspergilloma bir mantar topu olup mantar, fibrin ve iltihabi hücrelerden oluşur. Aspergilloma kolay parçalanır, rengi gri, kahverengi ve sarıdır. Yerleştiği akciğer boşluğu genellikle akciğer üst lobda bulunur. Eski tüberküloz boşluklarının % 17’sinde Aspergilloma mantarı bulunmaktadır. Aspergillus türü mantarlar toprakta ve çürümüş organik materyalde bulunurlar.

AKCİĞER MANTARI (ASPERGİLLOMA) BELİRTİLERİ

Aspergilloma akciğer mantarı yerleştiği akciğer boşluklarında yıllarca herhangi bir belirti vermeden yaşayabilir. Aspergilloma mantarının en sık verdiği belirti öksürük ve hemoptizi (kanlı balgam) olup hastaların % 45- 90’ında kanlı balgam görülebilir.

Aspergilloma (akciğer mantarı) olan hastalarda hastalık doğru teşhis ve tedavi edilmediği taktirde hastada ilerleyen dönemlerde nefes darlığı, ciddi kilo kaybı ve geceleri öksürükten uyuyamama, ateşlenme,  göğüste huzursuzlık hissi gibi belirtiler de görülebilir. Aspergilloma (akciğer mantarı) bulunan hastalarda ciddi hemoptizi (kanlı balgam), bronşların kanaması ile boğulmaya ve ölüme neden olabilir. Bu gibi durumlarda acil tedavi gerekir. 

AKCİĞER MANTARI (ASPERGİLLOMA) TEŞHİSİ

Akciğer mantarı (Aspergilloma) tanısında en önemli ipucu veren bulgu radyolojik görüntüdür. Aspergillomalı hastalarda ”aircrescent” bulgusunun varlığı yüksek oranda Aspergilloma’yı düşündürür. Aspergillomalı hastaların teşhisinde radyolojik görüntüler ve balgam kültürü yardımcı olsa da, teşhisin doğrulanması için transtorasik ince iğne aspirasyonu, bronkoskopi tetkiki ve torakotomi gibi tanı yöntemlerine de ihtiyaç vardır. Aspergilloma teşhisinde kan tahlilleri de önemlidir.

Aspergilloma (akciğer mantarı) astım hastalığı, bronşit ve Akdeniz ateşi hastalığı, sarkoidoz, bronşektazi, kistik fibrozis, bronşiyal kistler, bakteriyel apseler, kanserler gibi hastalıklar ile de birlikte görülebileceği gibi bu hastalıklar ile de karışabilmektedir. Bu nedenle ayırıcı tanı önemlidir.

AKCİĞER MANTARI (ASPERGİLLOMA) TEDAVİSİ

Akciğer mantarı (pulmoner Aspergilloma) tedavisi genellikle cerrahi tedavidir. Ciddi derecede hemoptizi sorunu olan hastalarda acil tedavi yöntemleri uygulanır ve hemen cerrahi uygulanmaz. Cerrahi tedavi uygulanmasında sakınca olmayan ve çok ciddi semptomları olmayan Aspergillomalı hastalar ileride olası hayati tehlike içerebilecek komplikasyonların önlenmesi için iyi değerlendirilir ve buna yönelik cerrahi tedavi uygulanır.

Aspergillomanın medikal (ilaçlar) ile tedavisi başarısızdır. Bazı antifungal ilaçlar ile Aspergilloma tedavisi denenmiş, ancak başarılı olunamamıştır. Cerrahi tedavinin komplikasyonları da yüksek olduğu için hastaların takibe alınması ve çok gerekmedikçe cerrahi tedavi uygulanmaması önerilmektedir.

 

 

Kaynak: www.saglikocagim.net

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÖNEMLİ UYARI 

 Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Mutlaka bir uzmana danışmanız tavsiye edilmektedir.