Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Yanaktaki döküntü yanak bölgesinde meydana gelen kızarıklık ve şişlik ile karakterize olan inflamatuar bir hastalıktır. Hafif nedenlerden ciddi durumlara kadar geniş yelpazede nedenleri bulunmaktadır. Döküntü bir yada her iki yanakta meydana gelebilir, küçük bir alanı etkileyebileceği gibi büyük bir alanı da etkileyebilir aynı zamanda herhangi bir yaş grubunda ortaya çıkabilir.

Yanak döküntüsü altta yatan nedene bağlı olarak şiddeti ve görünümü değişebilir. Kaşıntılı yada kaşıntısız, düz, kabuklanma yada pullu şekilde, normal deriden yüksek, kırmızı, beyaz, mor yada gümüş renginde olabilir. Yanaktaki döküntüler nokta veya lekeler halinde de görünebilir.

Yaygın nedenler arasında rosacea, akne, egzama, dermatit, hafif alerjik reaksiyonlar ve diğer inflamatuar bozukluklar sayılabilir. Yanaktaki döküntü çoğu durumda zararsızdır ve doktorunuzun vereceği ilaçların kullanılması ile kolaylıkla tedavi edilebilir.

Bunun aksine bazı durumlarda, bu, bakteriyel menenjit, sistemik lupus eritematozus veya anafilaksi denilen ciddi bir alerjik reaksiyonun belirtisi olabilir.

Bakteriyel menenjit ciddi bir durumdur ve ateş ve boyun sertliği ile birlikte ortaya çıkan yanak ve yüzde mor lekeler şeklinde; anafilaksi ise şiddetli nefes darlığı, hırıltı, kurdeşen, boğazda gerginlik, yüz, dudak ve dil şişmesi ile birlikte yanakta döküntü; lupus denilen sorunda ise yanak döküntüsüne şiddetli nefes alma sorunları, bacaklarda ani şişme, ciddi şekilde azalmış idrar yapma yada hiç idrara çıkamama, göğüs ağrısı ya da bilinç değişimleri şeklinde belirtiler gösterir. Bu belirtilere dikkat edilmelidir.

DİĞER BELİRTİLER NELER OLABİLİR?

Yanaktaki döküntü birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabildiğinden yaygın bir belirtidir. Ve nedenine bağlı olarak da solunum sistemi, sindirim sistemi, sinir sistemi, üreme sistemi, kardiyovasküler sistem ya da bağışıklık sistemini etkileyen daha farklı belirtiler de eşlik edebilir. Örneğin, yanaktaki döküntü bir enfeksiyon nedeni ile ortaya çıkmışsa buna ateş ve diğer grip benzeri belirtiler eşlik edebilir.

Yanakta oluşan diğer belirtiler

Cilt kanaması ve kabarması

Ciltte yanma, çatlama, kaşıntı

Ağız veya burunda yaralar

Gövde üzerinde başka bir yerde döküntü

Kızarıklık, tahriş veya deride iltihap

Pullanma veya cilt soyulması

Döküntü etrafında şişlik

Kan damarlarının görünmesi

Bazı durumlarda, yanaktaki döküntü ile birlikte vücudun diğer bölgelerinde de belirtiler ortaya çıkabilir. Bunlar;

Karın ağrısı

Konsantre zorluğu ve hafıza ile ilgili hafif sorunlar

Ateş ya da diğer grip benzeri belirtiler

Saç kaybı

Akciğerlerin İltihabı ve derin nefes aldığında göğüs ağrısı

Kas ve eklem ağrısı ve eklem şişmesi

Bulantı ve kusma

Sinir ağrısı

Güneş ışığına karşı hassasiyet

Hapşırma ve burun akıntısı

Stres, anksiyete ya da depresyon

YANAKTA DÖKÜNTÜ NEDENLERİ

Bunun çok farklı nedenleri olabilir. Enfeksiyon, inflamasyon, alerjik sorunlar ve bağışıklık sistemi sorunları yaygın nedenlerdir. Yanaktaki ani ve şiddetli bir döküntü özel bir maddeye karşı (yüz nemlendiricileri, besin yada ilaçlar) gösterilen alerjik bir reaksiyondan kaynaklanabileceği gibi, uzun süreli yada kronik döküntülerde rosacea gibi bir inflamatuar düzensizlik yada akne nedeni ile ortaya çıkabilir. Rosacea yüzde özellikle de yanaklarda kızarıklık ve kızarma ile karakterize akneyi taklit edebilen aynı zamanda da nedeni bilinmeyen bir sorundur.

Bebeklerde meydana gelen yanaklardaki döküntü çoğu durumda bebek aknesi yada ölü deri hücrelerinin hapsolmasından kaynaklanmaktadır. Çocuklardaki durum ise sıklıkla egzama, alerjiler, baktetiyel (erizipel) ve viral (parvovirüs B19, kızamık) enfeksiyonun işareti olabilir.

Tüm yaş gruplarında ise anafilaksi (sıkılma ve solunum yollarının kapanması) denilen şiddetli alerjik reaksiyon, bakteriyel menenjit, sistemik lupus eritematozus veya lupus ve selülit nedeni ile ortaya çıkabilir. Selülit streptokok veya stafilokok bakterilerin neden olduğu deri ve yakın dokulara yayılabilen istilacı bir enfeksiyondur.

Enfeksiyona bağlı nedenler

Bakteriyel enfeksiyon

Suçiçeği

Beşinci hastalık (anne karnındaki bebeklere de zarar verebilen çocuklardaki hafif viral enfeksiyon)

Herpes virüs enfeksiyonu

İmpetigo (bakteriyel deri enfeksiyonu)

Kızamık

Saçkıran (mantar enfeksiyonu)

Zona hastalığı

Alerjik nedenler

Yüz kremi gibi nedenlerden kaynaklanan alerjik kontakt dermatit

Atopik dermatit (kronik egzama dahil egzema)

İlaçlara karşı gelişen reaksiyon

Gıda alerjisi

Parfüm gibi ürünlere karşı gösterilen irritan kontakt dermatit

Otoimmün ve inflamatuar nedenler

Akne

Bebek akne (annenin hormonları tarafından tetiklenen cilt iltihabı)

Kepek (yüz, boyun ve kafa derisini etkileyebilen seboreik dermatit)

Rosacea (kronik inflamatuvar bir deri hastalığıdır)

Sistemik lupus eritematozus veya lupus. Lupus genellikle burun köprüsünün üzerinde ve yanaklara yayılan kelebek şeklinde döküntü üretir

Diğer nedenler

Stres

Eritema toxicum (iyi huylu, kanser olmayan noncancerous yenidoğan bebeklerde yaygın durum)

İsilik

Metamfetamin bağımlılığı

Milia (ölü deri hücreleri ve diğer deri enkazının oluşturduğu küçük beyaz şişlikler)

 

 

Kaynak: www.saglikvakti.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÖNEMLİ UYARI 

 Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Mutlaka bir uzmana danışmanız tavsiye edilmektedir.