Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

                                                                                                               

Diz kapağı veya yardımcı dokularda oluşabilecek iltihaplanmalar kabaca diz kapağı iltihaplanması diye adlandırılır.

Diz Kapağı Neden İltihaplanır?

Bunun birden çok sebebi vardır. Diz yaralanması, diz eklemi sıvısının azalması, diz eklemindeki tendonların zarar görmesi ya da romatizma gibi sistemik hastalıklar diz kapağı iltihaplanmasına neden olabilir.

Diz Kapağı İltihaplanmasının Belirtileri Nelerdir?

Genelde iltihaplanma karakteristik belirtiler verir. Dizde kızarıklık, sıcaklık artışı, morarma, diz kapağı ağrısı, ağrılı yürüyüşler bu belirtilerden birkaçıdır.

Diz Kapağı İltihabının Teşhisi Nasıl Konur?

Rahatsızlık aslında elle ve gözle muayeneyle rahatlıkla anlaşılabilir. Ayrıca doktorunuz sizden çeşitli kan tetkikleri ve diz sıvısı tetkiki de isteyebilir. Ancak iltihabın neden kaynaklandığını anlamanın en iyi yolu çeşitli görüntüleme yöntemlerinin uygulanmasıdır. Bu görüntüleme yöntemleri; MR(manyetik Rezonans), röntgen, ultrason yâda bilgisayarlı Tomografidir.

Kan testleri: Eğer iltihaba neden olan şeyin bir sistemik hastalıktan kaynaklandığından şüpheleniliyorsa kan testleri mutlaka gereklidir. Gut Hastalığı, romatoit Artrit diz kapağı iltihabına neden olabilecek rahatsızlıklardan bazılarıdır.

Diz Sıvısı Tetkiki: Dizden bir ine yardımıyla bir miktar sıvı alınarak yapılan bu tetkiklerde diz sıvısının kimyasal ve biyolojik yapısı incelenir.

Mr: Güçlü mıknatıslar sayesinde oluşturulan rayda dalgaları değişik açılardan dize uygulanır. Radyo dalgalarının yansımaları veya geçişlerinden elde edilen görüntü üç boyutlu hale getirilir ve bir kayıt cihazına aktarılır. Konusunda uzman doktor bu görüntüleri inceleyerek iltihaplı dokuları ve iltihap nedenini rahatlıkla ortaya çıkartır. MR tendonlar, kemikler ve yumuşak doku üzerindeki hasarı oldukça net bir şekilde ortaya çıkartmanın en iyi yoludur. Görüntüler üç boyutlu olduğundan ameliyat yönteminin de belirlenmesinde çok faydalıdır.

Röntgen: X ışınlarının dokulardan geçerek özel bir film üzerine iz bırakmasından faydalanılan bir görüntüleme tekniğidir. Bu teknikte yoğunluk oluşturan dokular bir birinden ayrılacak şekilde görüntülenebilir. Bu yöntem özellikle travma(yaralanma, vuruk, kırık) sonrasında oluşabilecek sert doku(kıkırdak, kemik) hasarlarının görüntülenmesinde kullanılır. Kolay uygulanıp hızlı sonuç verdiğinden acil durumlarda sıkça başvurulur.

Bilgisayarlı Tomografi: MR ile hemen hemen benzerdir. Görüntülemede röntgen ışınları kullanılır. Buradaki fark röntgende tek noktadan ışın gönderilirken BT de birçok noktadan ışın gönderilip. Hasarlı dokunun 3 boyutlu bir görüntüsü oluşturulur.

Bu görüntüleme tekniklerinden hangisi daha iyidir?

Bu tamamen doktorunuzun kararına kalmış bir durumdur. Doktorunuz durumunuza göre bu görüntüleme tekniklerinden biri ya da birkaçını isteyebilir. Yinede görüntüleme tekniği ve görüntüdeki netlik açısından MR ve BT en iyisidir. Daha detaylı veriler elde edilebilir.

Diz Kapağı İltihaplanmasının Tedavisi

Sorun genellikle ilaçla tedavi edilir. Bazı durumlarda ilaçla tedavi mümkün olmayabilir. Bu durumda doktorunuz ameliyat kararı alabilir. Bu ameliyat açık ameliyat veya kapalı ameliyat şeklinde gerçekleşir.

Açık ameliyat diz kapağı dokusuna yapılacak kesi yoluyla gerçekleştirilir. Bu kesi sayesinde iltihaplı dokuya ulaşılır ve iltihap buradan temizlenir. Daha sonra hastaya iltihabın tekrarlamasını önleyici ilaçlar verilir. Eğer bu ilaçlar düzenli alınır ve ameliyat bölgesinin pansumanına dikkat edilirse iltihaplanma tekrar etmez.

Kapalı ameliyat modern tıbbın yöntemlerinden birisidir. Günümüzde ameliyatların büyük bir bölümü kapalı ameliyat şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemde dizde açılacak birkaç küçük delikten içeriye girilir ve ameliyat tamamlanır. Bu deliklerden birisinden mikro kamera, diğerinden kesi aleti diğerinden ise yardımcı aletler dize sokulur. Doktorunuz robot kollar sayesinde iltihaplı dokuları dışarıya alır. Bundan sonra bu dokular genellikle yakılarak tekrar iltihaplanması ve kanaması engellenir. Yine antibiyotik ilaçlar yardımıyla yangının(iltihap) önlenir.

Fizik Tedavi: Bazı durumlarda uzun süreli dinlenmeye bağlı olarak diz ve diz kapağı tutukluk yapabilir. Bu durumda eklemin tekrardan çalışabilir. Duruma gelmesi için mutlaka fizik tedavi gereklidir. Fizik tedavinin gerekli olup olmadığına doktorunuz karar verecektir.

 

Kaynak: www.saglikvakti.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÖNEMLİ UYARI 

 Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Mutlaka bir uzmana danışmanız tavsiye edilmektedir.