Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Kabarcık; deri üstünde oluşan, etrafındaki dokudan daha solgun, kızarık iltihapla çevrelenebilen kabarık şişliklerdir. Kabarcıklar ürtikerin (kurdeşen) bir özelliğidir.

Kangrenli piyodermi nedir?

Kangrenli piyodermi veya pyoderma gangrenosum çoğunlukla bacaklarda görülen, sertleşen ve rengi bozulan alanlara dönüşen ülserler ile karakterize nadir rastlanan bir rahatsızlıktır.

Kangrenli piyodermi neden olur?

Kangrenli piyoderminin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte altında yatan bazı hastalıklar olabilir. Örneğin Ülsertaif kolit, Şeker hastalığı (diyabet), Lösemi ve lösemi türleri, Multipl miyelom, Romatoid artrit, Seronegatif artrit, Crohn hastalığı gibi hastalıklar kangrenli piyodermiye neden olabilir.

Kangrenli piyodermi belirtileri: Lezyonlar tipik olarak küçük püstülller, papüller ya da kanamalı veziküller (içi su dolu kabarcıklar) şeklinde ortaya çıkar. İçi su dolu kabarcıklar (veziküller) genişleyerek çevresi eritemli, kabarık kenarlı, ödemli koyu renkli ülserlere dönüşür.

Kangrenli piyodermi tedavisi: Kangrenli piyoderma tedavisinde antibiyotik içeren ilaçlar, kortikosteroidli ilaçlar, immünsüpresif ajanlar, biyolojik ajanlar gibi ilaçlar kullanılır.

 

Kaynak: www.saglikocagim.net

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÖNEMLİ UYARI 

 Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Mutlaka bir uzmana danışmanız tavsiye edilmektedir.