Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Minamata hastalığı, 1950’lerin ortasında Japonya’nın Minamata körfezinde zehirli balıkları yiyen insanlarda oluşan ağır tip cıva zehirlenmesinin neden olduğu nörolojik bir sendromdur. Minamata hastalığı esas olarak merkezi sinir sistemini etkileyen zehirleyici bir hastalıktır. Hastalığın doğumsal (konjenital) bir şekli de annne karnındaki bebeği etkileyebilir. Hastalığın bu formu, fetusun plasenta yoluyla metil civa zehirlenmesidir. Annenin gebeliği döneminde kontamine deniz ürünlerini tüketmesiyle meydana gelir.

MİNAMATA HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Minamata hastalığı, ellerde ve ayaklarda uyuşukluk, ataksi, genel kas güçsüzlüğü, periferik görme kaybı ve göz hareketlerinde düzensizlik, işitme ve konuşma bozuklukları gibi belirtiler gösterir. Ağır olgularda belirtiler başladıktan birkaç hafta sonra delilik (şizofreni gibi), felç, koma ve ölüm gibi ciddi sonuçlar meydana gelebilir.

MİNAMATA HASTALIĞI TEDAVİSİ

Hastalığın tedavisinde metil civanın vücuttan atılmasına yardımcı olan ilaçlar ilk aşamalarda uygulanır. Bununla birlikte, Minamata hastalığı için kesin bir tedavi yöntemi henüz yoktur. Temel tedaviler semptomların (belirtilerin) geçici olarak hafifletilmesini (semptomatik tedavi) ve rehabilitasyon gibi tedavileri içerir.

 

Kaynak: www.saglikocagim.net

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÖNEMLİ UYARI 

 Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Mutlaka bir uzmana danışmanız tavsiye edilmektedir.