Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Boyun düzleşmesi şiddetli ağrıya ve tedavi edilmediğinde tehlikeli sorunlara neden olabilen bir hastalıktır. Ama çoğu vaka egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri ile iyileşmektedir. Boyun düzleşmesine servikal lordoz düzleşmesi de denir.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Boyun düzleşmesinde boyun bölgesinde bulunan 7 omurun oluşturduğu doğal C harfinin eğimi 20 derecenin altına düşer. İhtiyaç duyulan eğim 30-40 derece arasıdır. Bu durum aşağıdaki belirtilere yol açar:

Ağrı

Kas gerginliği, kramplar

Boyun hareketlerinde kısıtlanma

Tedavi edilmeyen boyun düzleşmesi aşağıdaki belirtilere de neden olabilir:

Boyun omurlarının hasar görmesi

El ve parmaklarda uyuşukluk, karıncalanma, iğne batıyormuş hissi

Parmaklarda kuvvet kaybı

Boyun fıtığı

Baş ve beyine giden kan dolaşımının azalması

Bu belirtiler görüldüğü takdirde hemen tıbbi yardım alınmalıdır.

Boyun Düzleşmesi Neden Olur?

1) Hareketsizlik

Boyun düzleşmesine öğrenci hastalığı da diyebiliriz. Kitap üzerinde veya bilgisayar karşısında çok uzun süre hareketsiz kalmak boyun kaslarının gevşeyememesine neden olur. Kaslardaki bu gerginlik omurlar üzerinde baskı oluşturur. Bu baskı uzun süre devam eder ve sık tekrarlanırsa omurların pozisyonuna etki ederek boyun düzleşmesine neden olabilir.

2) Sarsılma

Darbe almak gibi fiziksel bir etkenle omurlar ve bağlar zarar görürse boyun düzleşmesi ortaya çıkabilir. Düşmek, birine veya bir nesneye çarpmak böyle bir etkiye neden olabilir. Yine aynı nedenle araba kazaları sık sık boyun düzleşmesine neden olabilmektedir. Ani bir fren bile boyun düzleşmesine neden olabilir.

3) Kemik Erimesi

Kemik erimesi de boyun düzleşmesinin temel nedenlerinden biridir. Kalsiyum ve kemik proteinlerinin yetersizliği ile birlikte kemikler incelir, başın ağırlığını kaldıramayan omurga yüzünden boyun düzleşmesi görülebilir. Kemik erimesi yaşlılarda ve kadınlarda daha sık karşılaşılan bir hastalıktır.

4) Diğer Nedenler

Aşağıdaki etkenler de boyun düzleşmesine neden olabilir:

Aşırı kilolu olmak (vücudun ve vücut bölümlerinin denge merkezlerinde yer değişimine yol açar. Bu değişim yüzünden sağlıksız kas gerilimleri ortaya çıkarak ve kemiklere aşırı yük binerek boyun düzleşmesi ortaya çıkabilir)

Radyasyon tedavisi alan kanser hastalarında omurgada oluşabilen hasar

Akondroplazi Kalıtsal nedenlerle oluşan cücelik tiplerinden biri)

Diğer bazı doğuştan gelen hastalıklar

Nadiren boyun omurlarında ortaya çıkan tümörler

Yaşlanma

Boyun Düzleşmesi Tedavisi

1) Boyun Egzersizleri Yapın

Boyun düzleşmesinden kurtulmak için aşağıdaki egzersizleri yavaşça uygulayın. Gergin kaslardan dolayı bir miktar rahatsızlık normaldir ancak şiddetli bir ağrı ile karşılaşırsanız egzersizi bırakın.

Başınızı nazikçe öne doğru eğin. Hareket esnasında çeneniz göğsünüze yaklaşmalı, zemine bakıyor olmalısınız.

Başınızı eski pozisyonuna getirin ve bu hareketi beş kez tekrarlayın.

Başınız ve boynunuz düz pozisyonda, dik konumda iken omuzlarınızı arkaya atın. Başınızı yavaşça arkaya doğru yatırın, tavana bakın. Hareket esnasında sırtınız düz kalmalıdır. Beş saniye bekleyin ve eski pozisyonunuza dönün.

Bu hareketi 10-20 kez tekrarlayın.

Karşıya bakarken boynunuzdan uzayın, birkaç saniye bekledikten sonra başınızı geri çekin. Çeneniz boynunuza yaklaşıp uzaklaşsın. Hareketiniz tavukların baş hareketine benzemelidir.

Sırt üstü uzanın. Başınızı kaldırmadan çenenizi göğsünüze doğru yaklaştırıp uzaklaştırın. Daha rahat hissettirecekse başınızın altına ince bir yastık alabilirsiniz.

Başınız sabit, sırtınız dik pozisyonda iken omuzlarınızı öne, arkaya, yukarı ve aşağı hareket ettirin.

Başınızı nazikçe, yavaşça sağa-sola döndürün. Sonra sağa ve sola yatırın.

2) Ağrı Kesici Alın

Egzersizlerle boyun düzleşmesi tedavi edilirken bir taraftan da süreci hızlandırmalı ve ağrılardan kurtulmalısınız. Bu amaçla ağrı kesici alabilir, kas gevşetici kullanabilirsiniz. Aşağıdakiler de önerilir:

Boyun düzleşmesi ileri seviyede ise ve şiddetli ağrıya neden oluyorsa boyunluk takılması gerekebilir.

Uyurken boynu destekleyen ortopedik yastıklar kullanılmalıdır.

Otururken, ayaktayken ve yürürken duruşun (postürün) sağlıklı olmasına özen gösterilmelidir. Omuzlar dik, omurga düz olmalı; baş sürekli aşağıda olmamalıdır.

Akıllı telefon, tablet veya bilgisayar kullanımı azaltılmalıdır. Çalışırken sık sık mola verilmeli, kasların gevşemesi ve hareketlenmesi sağlanmalıdır.

3) Gıda Takviyeleri Alın

Kemik ve kas sağlığı açısından kalsiyum ve D vitamini çok büyük önem arz etmektedir. Bu maddelerin yetmezliği toplumda sık görülmekte; başta kemik erimesi olmak üzere boyun düzleşmesi vb. birçok rahatsızlığa kapı aralamaktadır.

Kalsiyum alabilmek için süt ve süt ürünleri, kereviz, susam, badem, yeşil yapraklı sebze tüketilmelidir.

D vitamini için balık yağı, somon balığı, diğer hayvansal gıdalar ve mantar tüketilmeli, yeterince güneş ışığı alınmalıdır.

Kan ve idrar tahlilleri yaptırılarak ihtiyaç halinde hap veya şırınga halinde takviyeler de alınabilir.

4) Ameliyat

Boyun düzleşmesi tek başına genellikle cerrahi müdahaleye ihtiyaç duymaz. Ancak fıtık, ileri derecede omur hasarı vb. sorunlara neden olmuşsa cerrahi müdahale gerekebilir.

 

Kaynak: www.multiyasam.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÖNEMLİ UYARI 

 Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Mutlaka bir uzmana danışmanız tavsiye edilmektedir.