Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Pierre Robin sendromu, alt çene ve boğazda anormalliklere neden olan doğumsal bir bozukluktur. Bu durum tek başına ortaya çıkabilir veya diğer sorunlar ile birlikte olabilir.

PİERRE ROBİN SENDROMU BELİRTİLERİ VE BULGULARI

Ana yapısal malformasyonlar mikrognati (alt çenenin anormal derecede düşük olması) ve yarık damaktır. Fonksiyonel kusurlar arasında dilin boğaza doğru geriye kaçma eğilimi yer almaktadır. Bu durum nefes alma güçlüğü ve boğulma eğilimine yol açar. Etkilenen bebeklerde beslenme güçlüğü de olur. Yutkunma mekanizmasının bozukluğu nedeniyle yemek artıkları, ağız ve farenks sekresyonları üst solunum yollarında birikir ve kolayca aspire edilebildiklerinden aspirasyon pnömonisine yol açarlar. Pierre Robin sendromunda konjenital kalp defektleri, iskeletsel anomaliler, göz hasarları gibi sistemik bulgular da bulunabilmektedir. Bununla birlikte bu hastaların birçoğunda zeka geriliği de görülebilmektedir.

PİERRE ROBİN SENDROMU TEDAVİSİ

Üstte bahsi geçen ve hayati tehlike içeren semptomlar zaman kaybetmeden müdahale gerektirir. Konservatif tedavilerin başında sendroma adını veren Robin’in ortostatik tedavi yöntemi gelir. Bu yöntem çocuğun beslenmesiyle ilgilenen ebeveynini ve/veya bakıcısını çocuğun doktoru tarafından dikkatlice anlatılır. Konservatif yöntemlerle ancak P. Robin sendromunun hafif halleri tedavi edilebilir. Havayolunun tıkanma riski olan hastalarda konservatif tedavi yöntemleri güvenli değildir. Bu nedenle bu gibi durumlarda cerrahi tedavi uygulanır.

Çocuk büyüdükçe migrognati (alt çenenin anormal derecede düşük olması) durumu kaybolur; fakat yarık damak ve havayolu tıkanıklığı için cerrahi kaçınılmaz olabilir.

 

Kaynak: www.saglikocagim.net

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÖNEMLİ UYARI 

 Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Mutlaka bir uzmana danışmanız tavsiye edilmektedir.