Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Yanak şişmesi yanağın normalden daha büyük olması yada bir şişlik gelişmesine verilen isimdir. Birçok nedene bağlı olarak geliştiği halde genellikle yanakta sıvı birikimi nedeni ile ortaya çıkar.

Yanaktaki hafif şişlikler son zamanlarda yüze alınan travma yada geçirilen bir cerrahi operasyon nedeni meydana gelebilir ve bu durum sorun olmayıp kendi kendine zamanla geçer. Daha ciddi olarak yüz, dil, dudak şişmesi, şiddetli nefes alma problemleri ile birlikte aniden ortaya çıkar ki bu durum acil tedavi ve bakım gerektirir. Daha da nadiren boyundaki tükürük bezlerindeki viral bir enfeksiyon nedeni ile ortaya çıkabilir.

Yanak şişmesi, ağrısız yada hafif derecede rahatsız ediyorsa reçetesiz satılan anti-inflamatuar ilaçlar ve soğuk kompresler yardımı ile ağrı ve inflamasyon azaltılabilir. Şayet bir kist, akne yada enfeksiyon durumundan ortaya çıkan yanak şişliklerinde ise profesyonel bir doktordan yardım alınması gereklidir.

Eğer yanaktaki şişmeye;

Yüz, dudak veya dilde ani şişme,

Döküntü varlığı

Nefes darlığı ve solunum güçlüğü,

Boğulma

Gibi belirtilerin eşlik etmesi durumunda acil yardım isteyiniz. Bu belirtiler ciddi bir alerjik reaksiyonun göstergesi olabilir. Yanı sıra yüksek ateş ve çenedeki ağrılı şişlikler kabakulak yada diğer ciddi koşullara işaret edebilir.

DİĞER BELİRTİLER NELERDİR?

Altta yatan duruma göre farklı belirtiler eşlik edebilir. Yanak bölgesinde kanama veya morarma, döküntü, kaşıntılı yağlı veya kuru cilt, yanak bölgesinde yumru yada kitle oluşumu, yüzde pembe veya kırmızı şişlikler ve kızarıklık görülebilir.

Diğer yandan nedenine bağlı olarak ateş, gözlerde kaşıntı, diş ve yüzün diğer kısımlarında ağrı ve hapşırma ortaya çıkabilir.

Hayatı tehdit edecek kadar ciddi belirtiler de ortaya çıkabilir. Ve bu durumda daha duyarlı olunmalıdır. Yanaktaki şişmeye yüksek ateş, nefes darlığı gibi solunum problemleri, yüz, dudak ve dilde ani şişme belirtileri derhal değerlendirilmelidir.

YANAK ŞİŞMESİ NEDEN OLUR?

Yanak şişmesine yaygın olarak akne oluşumuna yol açan aşırı yağ birikimi gibi dermatolojik koşullar; içi sıvı yada başka şeyler ile dolu olan bir kist; cilt enfeksiyonları; fazla dokudan yara oluştuğu zaman gelişen keloid gibi derideki büyümeler; son geçirilen cerrahi müdahale; yaralanma veya diş apsesi sayılabilir.

YANAK ŞİŞMESİNİN DERMATOLOJİK NEDENLERİ

Akne ve çıban

Selülit (yaygın görülen bakteriyel deri enfeksiyonu)

Ciltten dışarıya çıkamayan tüyler

Aşırı yara dokusu

Rosacea (derideki kronik kızarıklık)

Sebase kist (beyaz yağlı madde içeren deri altındaki iyi huylu kese)

Seborrhea (beyaz pullu ve kaşıntılı kırmızı döküntüye neden olan durum)

Diğer nedenler:

Yanak şişmesi akut sıvı toplanmasına neden olan sorunlardan da kaynaklanabilir. Bunlar;

Alerjik reaksiyon

Yanıklar

Deri, tükürük bezleri ya da ağız boşluğu kanseri

Herediter anjioödem (boğaz ve diğer alanlarda periyodik şişmeye neden olan ciddi bir genetik bozukluk)

Tükürük bezlerinin iltihabı veya enfeksiyonu

Kulak önündeki lenf düğümlerinin şişmesi

Yetersiz beslenme

Çeşitli ilaçların yan etkileri

Kabakulak (tükürük bezleri etkileyen sistemik viral enfeksiyon)

Tükürük bezi kanallarının tıkanması

Yeni geçirilmiş ameliyat, yaralanma

Diş apsesi

 

Kaynak: www.saglikvakti.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÖNEMLİ UYARI 

 Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Mutlaka bir uzmana danışmanız tavsiye edilmektedir.